İMO Muğla Şubemizin Mevcut Yapı Stoku Envanteri Konusunda 10 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamaMEVCUT YAPI STOKUMUZUN DURUMUNU BİLİYOR MUYUZ?

KÜÇÜKÇEKMECE’DEN DERS ALINMALI!

BASINA VE KAMUOYUNA

2 Haziran 2024 tarihinde İstanbul Küçükçekmece’de, 4 katlı binanın aniden çökmesi sebebiyle maalesef 1 can kaybı ve 8 vatandaşımızın yaralanması ile sonuçlanan olay, mevcut yapı stoku durumunun tespit edilmesinin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmıştır.

Şehrimiz özelinde, Milas Belediyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Muğla Şubesi arasında imzalanan “Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi Ortak Hizmet Projesi Protokolü” kapsamında Milas İlçemizin 13 merkez mahallesi ve 1 kırsal mahallesinde toplam 15944 bina sokak taraması yöntemiyle incelenmiş, binaların özellikle zemin katlarında bulunan iş yerlerinin durumu (kolon kesilmiş mi, ilave kat var mı)gözlemsel olarak tespit edilmiş, incelenen tüm binalar için bölgesel bir  önceliklendirme yapılmıştır. Benzer bir protokol Bodrum Belediyesi ile de imzalanmış olup, saha çalışmalarına başlanması için belediyemizle birlikte ön hazırlıklar yapılmaktadır. Birinci etap sokak taramalarının ivedilikle tamamlanması ve ikinci etap detaylı incelemelere geçilmesi planlanmaktadır.

İMO Muğla Şubesi olarak uzun yıllardır bu konuda yetkilileri uyarmaya, halkımızı bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye çalışmaktayız. Bu üzücü olay vesilesiyle görüşlerimizi paylaşmak, uyarılarımızı tekrar hatırlatmak ve çok önemsediğimiz, Büyükşehir Belediyemizin liderliğinde tüm ilçe belediyelerimizle birlikte hızlı bir şekilde hayata geçirmek için gayret ettiğimiz “Mevcut Yapı Stoku Envanterinin Oluşturulması ve Yapı Güvenliğinin Deprem Riski Açısından Değerlendirilmesi Ortak Hizmet Projesi Protokolü” konusunda yetkilileri bilgilendirmeye devam edeceğimizi tüm kamuoyuna beyan ederiz.

Saygılarımızla

Ekran görüntüsü 2024-06-10 150810.jpg
TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası
Muğla Şubesi Yönetim Kurulu

10.06.2024


WhatsApp Image 2024-06-10 at 15.01.44.jpegWhatsApp Image 2024-06-10 at 13.39.42.jpeg
Güncel Haberler Diğer Yıllar

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası